Serkan Suphi Teker serkan@tadilatmimari.com
05446348328

Mutfak Dolabı Fiyatları

Mutfak dolabı fiyatları 2022 yılı itibariyle tüm malzemelerin fiyat artışı ile önceki senelere göre çok büyük değişkenlik göstermektedir. 21 Yılında 15.000 TL ye lake olarak yaptırılan bir mutfağın 22 yılı ortasında fiyatı 55.000 TL civarındadır. Maalesef ki artışın 23 yılı içinde süreceği öngörülmektedir. Bunda her ne kadar enflasyonun etkisi yüksek olsa da, hammadde tedarikinin iç piyasada yeterince olmamasının da etkisi büyüktür. MDF, Sunta lam tedarikinin iç piyasada düşürülmesi, ray, menteşe, akrilik ve plastik gibi dolaylı malzemelerin dövize endeksli oluşu da Mutfak dolaplarında ki yüksek maliyet artışını göstermektedir.

İsterseniz maliyetler konusunda biraz fikir analizi yapalım.pbı

Ortalama Mutfak Fiyatları

Tüm hesaplarımızı ortalama 7mtül mutfak dolabı için yapalım. 7 m tül derken şunu düşünün. Mutfak tek duvarı buzdolabı hariç 3.5m geldiği durumlar için yada L şeklinde ki mutfağın toplam uzunluğunun 3.5 m olduğu durumlar için.

7 mtül akrilik ve yerli stoplu aksesuarlı mutfağın tezgah hariç maliyeti ortalama —— 33.000TL dir

Aynı mutfağın standart stopsuz bir aksesuarla yapılması durumunda maliyeti ——— 31.000TL civarında olacaktır

7 mtül membran ve yerli stoplu aksesuarlı mutfağın tezgah hariç maliyeti ortalama — 31.000TL dir

Aynı mutfağın standart stopsuz bir aksesuarla yapılması durumunda maliyeti ——— 29.000TL civarında olacaktır.

7 mtül lake ve yerli stoplu aksesuarlı mutfağın tezgah hariç maliyeti ortalama——— 40.000TL dir

Aynı mutfağın standart stopsuz bir aksesuarla yapılması durumunda maliyeti ——— 38.000TL civarında olacaktır.

7 mtül melamin ve yerli stoplu aksesuarlı mutfağın tezgah hariç maliyeti ortalama——— 23.000TL dir

Aynı mutfağın standart stopsuz bir aksesuarla yapılması durumunda maliyeti ——— 22.000TL civarında olacaktır.

Dolap Yaptırırken Dikkat Edin

Her fiyatın konuşulduğu bir ortamda kime nasıl güveneceğinizi bilmeden dolap yaptırmak, bile bile lades demeye benzer. Piyasada light mdf diye adlandırdığımız, görece daha hafif ve baskısı daha az ham maddeye dayalı olan MDF ler ve suntalar bulunmaktadır. Bu tür malzemelerin kullanıldığı durumlarda piyasa fiyatlarından 5 bin lira daha düşük fiyat alınması olasıdır. Yine piyasada ucuza mal edilmiş, çinden getirtilen aksesuarlar da bulunmaktadır. Bu aksesuarlardan örneğin menteşe, 3-4 gün sonra elinizde kalabilir.

Sadece malzeme üzerinden yorum yapıyoruz ama bir de işin ustalık kısmı var. Kesim, bant gibi işlerin dışardan yapıldığı, çok yetkin olmayan mobilyacıların izleyeceği süreç sonunda mutlu olma ihtimaliniz çok düşüktür. Fiyatların bu kadar uçtuğu bir dönemde paranızın kıymetini bilmenizi tavsiye ederim. Mutfak, en kötü ihtimalle 10 yıl evinizin demirbaşı olacak bir mobilyadır. Bunu 3-5 binlira daha düşük alıcam diye hem sinirlerinizi harap etmeyin, hem de paranızdan olmayın.

Bu yazının daha kapsamlı olanı —————– MUTFAK DOLABI FİYATLARI

Tüm tadilatlarınız için ——————–————- TADİLAT MİMARI