Mutfak Dolabı Renk Seçimi

Mutfak dolabı renk seçimi yaparken bir kaç farklı başlıkta incelemek gerekir. Mekanın boyutu, duvar renkleri, tarz ve tasarım, kişisel tercihler ve en önemlisi mekana giren ışık miktarı bu konuda belirleyici olacaktır.

Mutfak boyutu: Küçük bir mutfakta açık renk dolaplar kullanmak, alana daha ferah bir his verirken karanlık renkler ise alana dar bir izlenim verir. Büyük bir mutfakta ise koyu tonlarda dolaplara giderek daha cesur bir seçim yapılmalıdır.

Duvar renkleri: Duvar renginiz ne olursa olsun, mutfak dolaplarınızın duvar rengi ile uyumlu olması gerekir. Aynı zamanda monotonluğu kırmak için birkaç renk tonuyla oynayabilirsiniz.

Tarz & Tasarım: Modern bir mutfak için genellikle beyaz, gri veya siyah dolaplar tercih edilirken, rustik bir mutfakta genellikle daha yumuşak renkler tercih edilmelidir. Önemli olan, evinizin genel dekorasyonuna uygun bir seçim yapmaktır.

Kişisel Tercihler: Mutfak dolabının rengi, kişisel tercihlerinize göre de belirlenebilir. Sadece göze hoş gözüken renkler değil, kullanışlılığı düşünerek de renk tercihinde bulunabilirsiniz.

Soğuk ve sıcak renkleri birbiriyle uyumlu hale getirebilirsiniz. Örneğin dolap kapaklarınız sıcak tonlardan oluşuyorsa tezgah yada tezgah arası soğuk tonlarda olmalıdır. Yada üst kapaklarınız sıcak alt kapaklarınız soğuk tonlarda olmalıdır. Kontrast yapmak her zaman mekana derinlik katacaktır.

Mutfak dolabı renk seçimleri için önemli bir hususta mekanın aldığı ışık miktarıdır. Karanlık mekanlar için koyu tonlar seçmek iyi olmaz. Geniş alanlarda, yeterli ışık alınıyorsa koyu tonların tercih edilmesi normaldir. Tersi durumlarda beyaz tonlarını seçmek, alanın darlığını perdeleyecektir.

Tüm bloğumuz ve yazılarımız için buraya tıklayın.

Tadilat yaptırmak istiyorsanız buraya tıklayın.

İnstagram da bizi takip etmek istiyorsanız buraya tıklayın.