Mutfak Dolabı Nasıl Seçilir?

Mutfak dolabı nasıl seçilir sorusu, 3 temel seçenek üzerinden şekillenir. Bunlar; maliyet, estetik ve dayanıklılıktır. Aynı şekilde Mutfağınız için yapılacak tüm çalışmaların temelinde bu 3 temel başlık yer alacaktır. Bunları tek tek inceleyelim.

Mutfak Dolabı Seçiminde Maliyet

Mutfak dolabı seçiminde maliyet analizimizi örnek bir ölçü ve mutfak dolabı üzerinden yapalım.

Örnek mutfağımız, tipik İstanbul mutfaklarının bir örneği. Genelde dar uzun mutfaklar, seçime göre pencere altına doğru L döner. Bizim örneğimizde kapıdan sonra buzdolabı ile başlayan, pencere altında evye bulunan bir mutfak ele alınacak.

Maliyet, malzeme kalitesi ile orantılı olarak değişir. Bu mutfak dolabının gövdesi suntalam, yada MDFlam olarak değişir. Bu ikisi normal bir mutfak dolabından seçilecek en temel malzemelerdir. Suntalam, günümüz koşullarında fiyat performans analizine göre çok iyi bir malzeme olarak sunulmaz. Çünkü üretimi daha tok ve sağlam olan MDF lam ile tabakada çok büyük bir fiyat farkı oluşturmayacaktır. Bunun yanı sıra, MDF nin lam olmayan, ham ama lake boyalı yada ağaç kaplama versiyonları da vardır. Sağlamlık, uzun kullanım ömrü gibi kriterler göz önüne alındığında lake ve kaplamalı bir panel/gövde her zaman en iyisidir. Ama maliyet konusunda çok büyük fark teşkil eder.

Örneğin, elimizde ki mutfak dolabı için gövdeyi mdflam yada suntalam dan yapmaya kalktığımızda maliyeti 10.000 tl iken, lake yada kaplamalı yapmaya kaltığımızda 30.000 tl olacaktır. (rakamlar kıyas amaçlıdır gerçeği yansıtmaz)

Kapakların Maliyete Etkisi

Gövde konusundan farklı olarak kapakların maliyete etkisi için bir kaç örnek daha vardır. Kapaklar mdf tabanlı olarak membran, akrilik, highgloss, lak, laminat gibi farklı versiyonlara da sahiptir. Lake ve kaplamalı kapaklara nazaran daha makul bir maliyet tutabilirler. Mdflam, suntalam gibi hazır malzemelerle kıyas yapıldığında yüksek, lake ve kaplamaya göre düşük maliyetlidir.

Örneğin, akrilik, highgloss yada membran kapaklı hazır gövdeli bir mutfak dolabı için ortalama 30.000 tl verirken, Aynı mutfak dolabının lake ve kaplamalı versiyonuna 50-60 bin lira verirsiniz. Kapak detayı konusunu Mutfak Kapakları Seçimi konulu başka bir makalemizde inceledik. Oradan gerekli bilgilere sahip olabilirsiniz.

Çekmece Rayı Dolap Menteşesi Seçimleri

Mutfak dolabı nasıl seçilir sorusunun cevabı için yine maliyet, sağlamlık analizinde inceleyeceğimiz bir konu da aksesuarlar. Bu konuda kullanım ve yerli yabancı oluşu maliyeti etkileyen bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

Örneğin mutfak çekmecenizin stoplu/yavaş kapanır olmasını istediğiniz zaman normal bir çekmeceye göre, çekmece başına 200-300 tl lerde fiyatı fark edecektir. Bu seçim, rayın yabancı menşeili olmasıyla daha da farklı olacaktır. Aynı şekilde kapakların menteşelerinin stoperli oluşu, tüm mutfakta 300-400 tl fark ettirecektir. (2022 yılı verilerine göre kıyas yapılmıştır.)

Dolap İçi Aksesuarlar

Dolap içi aksesuarlar, kiler sepetleri, kör köşe sistemleri, tabaklıklar, şişelikler, bulaşık organizerleri, çekmece versiyonları olarak karşımıza çıkıyor.

Bugün kiler dolaplarının en ucuzu ortalama 1000-1500 tl dir. Bunun en üst versiyolarına baktığınızda 30.000-50.000 bandında kiler dolapları görürsünüz.

Kör köşe sistemleri; fasulyeler, tam döner yada 3/4 döner sepetler şeklinde olur. Bu sepetlerin de maliyeti ortalama 1000-2000 tl arasında fiyatlanacaktır.

Şişelik, tabaklık, tüplük vs gibi farklı dolap içi aksesuarlar da size 1000 tl ortalama maliyet getirecektir.

Mutfak dolabı maliyetleri görüldüğü gibi bir çok etkenden oluşan karmaşık bir konudur. Mesela örneğini verdiğimiz mutfak dolabı için en basit maliyetlerle düşündüğünüz de tezgah hariç 20.000 tl le başlayıp 80.000 tl ile mutfak dolabı yaptırabilirsiniz.

Tüm bu yazdıklarım üzerine mutfak dolabı yaptırmak isterseniz bizi arayın size daha detaylı bilgi verelim. 05446348328 numaralı telefondan ulaşıp İstanbul Anadolu yakası için ücretsiz keşiflerimizden yararlanabilirsiniz.

Komple Tadilat Hizmetlerimiz İçin —- > TADİLAT MİMARI

Mutfak Dolabı Modelleri İçin ———-> Mutfak Dolabı Modelleri