Mutfak Dolap Kapakları Seçimi

Mutfak dolap kapakları seçimi, daha önce Mutfak Dolabı Nasıl Seçilir yazımızda çok üstünde duramadığımız bir yazı. Çünkü mutfak dolabı konusu yazılırken kapak başlığını ayrıca incelemek gerekiyor.

Mutfak kapakları, mutfağınızı tanımlarken bile kullanacağınız bir terim. Günümüz mutfakları, lake mutfak, akrilik mutfak, mambran mutfak gibi isimler alıyorlar. Gelin şimdi bu konuda daha detaylı bilgi verelim.

Mutfak Kapak Maliyetleri

Bu konuda da, diğer yazılarımızda olduğu gibi ilk olarak maliyet kıstası önümüze çıkıyor. Çünkü bir dolabın gövdesi eğer çok spesifik beklentiler yoksa muhtemelen mdf lam yada suntalam şeklinde oluşuyor. Ama kapakları bir çok çeşitten oluşabiliyor. Mutfak kapak maliyetleri, aynı mutfak için 50.000 tl de tutabilir 15.000 TL de. Bu yüzden kapak seçerken birinci öncelik maliyetse buna dikkat etmek gerekiyor. Sıralamak gerekirse azdan çoğa şu şekilde sıralayabiliriz;

Melamin (mdflam) – Membran – Glosspan – Highgloss – Akrilik – Lak – Lake – Kaplamalı Cilalı şeklindedir.

Melamin Mutfak Kapağı (Lam)

Piyasada “hazır malzeme” olarak da bilinen melamin kaplı mdf kapaklar, aynı zamanda mutfak gövdenizi de oluşturur. Daha çok ahşap renklerin kombinasyonunda kullanıyoruz. Uygun maliyetinden dolayı, kiralaya verilecek evlerde yada müteahhit işi evlerde bu kapaklar tercih edilir. Mat ahşap yada beyaz renkleri mevcuttur. Parlak versiyonları diğer kapak türlerine göre daha az tercih edilir.

Melamin Kapaklı Mutfak

Membran Mutfak Kapağı

Membran mutfak kapağı, melamin ve akrilik kapak arasında tercih edilebilen bir kapak türüdür. Ebatlanmış ham mdf üzerine yüksek basınçla pvc kaplanarak yapılıyor. Kaplama, pvc olduğu için yüksek sıcaklıklara dayanımı düşüktür. Özellikle fırına yakın kapaklar belli bir süre sonra kalkar. Parlak beyaz versiyonları güneşten etkilenir ve sararır. Genellikle göbekli, country tarzı mutfaklar için tercih edilmektedir. Normalde Coruntry tarzı, mat lake olarak imal edilirken, maliyetinden dolayı membran da kullanılabilmektedir. Bir diğer seçim nedeni de, pvc kartelasının çok seçenekli oluşudur. Neredeyse tüm renkleri barındırdığı gibi farklı renk kombinasyonları, simli, allı pullu çeşitleri de mevcuttur.

Glosspan Mutfak Kapağı

Glosspan yada Highgloss mutfak kapağı, parlak kapak sınıfındadır. Yapım şekli olarak melamin kapağa benzer. Ancak parlaklık derecesi çok yüksektir. Bu yüzden melamine göre tercih edilmektedir. Ayrıca tabaka ebatları dolayısıyla marangozlarca tercih edilmekte. Akrilik kapakların yüzeyi gibi pürüzsüz ve nokta hatasız görüntüye sahip değildir. Kapağa yandan baktığınızda MDF nin kırçıllı yüzeyini yüzeye taşıdığını görürsünüz akrilik yada parlak lake kapaklara uygun fiyatlı alternatif olarak üretilmiştir. Melamine göre pahalıdır ama akrilik kapaklara göre bir tık daha uygun fiyatlıdır. Koyu renklerde tercih edilebilir. Beyaz yada beyaza yakın renklerde kusuru göze batacaktır.

Akrilik Mutfak Kapağı

Akrilik mutfak kapağı, melamin yada membrana göre çok yüksek parlaklık gösteren bir kapak çeşididir. Highgloss kapaklara göre bir tık daha parlaktır. Farklı versiyonlarında yüksek çizilmezlik gibi garantileri verdir. Göbekli versiyonu yapılamaz. Sadece düz, ana renklerde çeşitleri vardır. Fiyatı melamine göre yüksek sayılmakta. Membran, highgloss kapaklara göre de çok büyük bir fiyat farkı oluşturmaz. Akrilik kapakların parlaklığı, araba boyalarında ki parlaklıkla eşdeğerdir. Bu kapaklarda yansıma yüksektir. Bir bakıma aynadan farksızdırlar. Polish Lake kapaklara göre fiyatı makuldur. Bantlı yapısından dolayı suya çok dayanıklı değildir. Bantların birleşim yerlerinden su aldığı zaman şişer. Boyalı yüzeyinin altı ham mdf den oluşur.

Lak Mutfak Kapağı

Lak mutfak kapağı, ülkemizde çok bilinmeyen bir kapak çeşididir. Yapı olarak lake ve melaminin bir birleşimi gibi dursada, ikisinin özelliklerinden farklıdır. Üretimi yurtdışına bağlıdır. Çok farklı çeşitleri vardır. Genellikle mat renklerde, dolgun görüntüde bulunmaktadır. Maliyet olarak lake boyalı kapaklarla neredeyse aynı fiyata sahiptir. Lakeden alamadığınız farklı kombinasyonları almanızı sağlar.

Lake Mutfak Kapağı

Lake mutfak kapağı, mutfak dolapları için en yüksek seviye diyebileceğimiz bir kapak çeşididir. Ham mdf üzerine RAL kartelasından seçilen renklerle yapılmaktadır. Genellikle ipek mat olarak imal edilmektedir. Parlak versiyonları mat versiyonlarına göre daha yüksek fiyatlı olur. Göbekli country tarzı modellerde kullanıyoruz.

Lake kapaklar, yüksek fiyatlarının yanı sıra sağlamdır. Sudan kolay kolay etkilenmez. Kimyasallara dayanımı düşüktür. Bembeyaz versiyonları, güneş ışığından etkilenmektedir . Doğru kullanıldığında ömürlük diyebileceğimiz sağlamlıktadır.

Kaplamalı Cilalı Mutfak Kapağı

Kaplamalı cilalı kapak, şu ana kadar sıraladığımız tüm kapaklara göre en iyi dayanıma sahip kapaktır. Ham mdf yüzeyine, doğal ağaç kaplasının kaplanıp üzerinin cilalanmasıyla oluşur. Doğal ağaç kullanıldığı için orjinal ağaç renkleri kullanılmaktadır. Kenarı bantsız ve doğal kaplamalıdır. Bu şekilde sudan etkilenmemektedir. Sıcaktan etkilenmesi de düşüktür. Fiyat olarak lakeden daha pahalıdır ama ömürlük dediğimiz mutfak dolapları bu şekilde yapılmaktadır. MDF üzerine yapıldığı gibi Sunta üzerine de kaplama yapılır. 90 larda imal edilen mutfak dolaplarının bir çoğu bu şekilde yapılmıştır.

Komple Tadilatlar İçin ——- > TADİLAT MİMARI

İnstagram ———————> İnstagram Tadilat